Pan Daniel M. ze Špindlerova Mlýna se v dopise zeptal: „Na Českolipsku je kopec Ortel. Údajně tam byly zaznamenány paranormální jevy. Rád bych věděl, k čemu konkrétně tam docházelo nebo doch ází, jestli se tam byli podívat nějací záhadologové a co případně vypátrali…“

Kopec Ortel (554 metrů nad mořem) najdeme mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách na Českolipsku, je zalesněný a na jeho vrcholku leží obří balvany. Ve starých záznamech v německy psané kronice ze 17. století jsou zmínky o tom, že je lépe se kopci vyhnout. Patří mocnostem pekelným, řádí tu draci, létají ohnivá pometla, z děr mezi balvany vylézají „feuermeni“ - plamenní mužíčci.

V 18. století na kopci mělo dojít k několika záhadným zjevením a zmizením osob, proto se objevují spekulace, že zde může být časoprostorová brána (asi nikoli náhodou nechala kdysi církev zastavět nejbližší okolí kopce řadou kapliček a božích muk, jistě měly ochrannou funkci, ovšem nyní je tato ochranná síť z větší části zničena). Někdy v roce 1950 údajně spatřili lidé z obce Kunratice u Cvikova kroužit nad vrcholkem kopce záhadné světelné formace. Existují i další záznamy o světelných koulích či černých trojúhelnících na úpatí a vrcholku kopce. Kopec je obecně považován za negativní zónu.

Podle některých hypotéz byl uměle dosypán v dávných časech, lidé tu snad zakryli propast nebo obětní šachtu v nitru hory. Někteří psychotronici tvrdí, že i dnes hora do okolí vysílá negativní vibrace. Jisté pověsti naznačují, že na kopci mohlo být popraviště, jiné legendy zase vyprávějí o jakémsi artefaktu ukrytém v podzemí, cestu k němu prý ukazují runové nápisy na balvanech. Skupina turistů chtěla před několika desítkami let na kopci přenocovat a prý prožila děsivé chvíle. V noci výpravu budily světelné úkazy a ráno se turisté probudili v neznámé krajině, cesta zmizela, a tak bloudili. Nebe nad hlavami vystrašených nešťastníků měnilo barvy a slunce bylo růžové.

Když se dostali k úpatí kopce, nalezli kamenný kříž s kruhem (keltský). Kousek od něj stál muž ve starodávném oděvu s mečem v ruce. Chtěli se ho zeptat na cestu, ale rozplynul se a krajina dostala původní podobu. Vyděšení turisté utíkali pryč, co jim nohy stačily. A kopec Ortel je obestřen i dalšími podobnými zkazkami. Co je na nich pravdy? To se v květnu před čtyřmi lety snažili ověřit badatelé ze sdružení Agartha. Měli s sebou kameru, měřící přístroje (např. indikátor rezonance), fotoaparáty s citlivými filmy, buzolu atd. Už po příjezdu je přivítala podivná vichřice s přeháňkou, ačkoli bylo jinak slunečné a teplé počasí. Při své cestě k vrcholu zaznamenali střídání teplot - paní Alena, která se akce zúčastnila, potvrzuje, že procházeli pásy studeného a teplého vzduchu.

Na vrcholku našli kamenné bloky a štěrbiny a průrvy, na vstup do nějaké jeskyně nebo podzemních prostor však nenarazili. Vrcholek je zarostlý pokroucenými a rozeklanými dřevinami, kapradím a mechem, vládne tam zvláštní klid, který však působí hrozivě. Přístroje detekovaly silnou a z hloubi země vyvěrající energii hned na několika místech. Prýštila v několikaminutových intervalech. Balvany s runovými znaky objeveny nebyly, magnetické anomálie badatelé rovněž nezaznamenali. Nespatřili žádné světelné úkazy, nicméně měli jisté sluchové vjemy.

Badatelé z Agarthy po návratu procházeli a analyzovali pořízený fotografický materiál. Na fotografiích se objevily mlhovinové koule a kruhy, některé byly zbarvené do zelenomodra. Na jednom ze snímků je možné rozeznat obličej, na jiném tajemnou postavu. Materializovaly se snad zbloudilé duše nebo negativní energie Ortelu, pouhým okem neviditelné? Badatelé si odnesli i záhadu navíc. Nad lesem zachytil na několika snímcích jejich digitální fotoaparát kovový objekt nebo předmět podobný létacímu stroji! Jisté je tedy jen jedno - na Ortelu je nejlépe být ostražitý.
(šál)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505294
DnesDnes353
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3546
Tento měsícTento měsíc16640

Partnerské weby

apartman banner